reklama

Odvrátiteľná úmrtnosť

V roku 2012 Eurostat zriadil pracovnú skupinu, ktorú tvorili národní experti, Eurostat a GR SANTE. Pracovná skupina analyzovala rôzne existujúce zoznamy a metodiky a prišla s návrhom zoznamu tzv. odvrátiteľnej úmrtnosti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Tieto zoznamy boli v decembri 2013 schválené členskými štátmi EÚ počas výročnej pracovnej skupiny Eurostatu pre štatistiku v oblasti verejného zdravia. Eurostat začal tieto ukazovatele poskytovať v roku 2014.

Zoznam príčin úmrtnosti a vekové limity pri rôznych ukazovateľoch odrážajú súčasné zdravotné očakávania, odborné vedomosti, lekársku technológiu a vývoj zdravotnej politiky. Predpokladá sa, že sa v budúcnosti bude meniť.

Na Slovensku patrí ku každodenným témam v súvislosti so zdravotníctvom jeho prekáranie a obviňovanie z nedostatočnej efektívnosti, v dôsledku ktorej žijeme v priemere o 5 rokov kratšie, ako je priemer v štátoch združených v OECD. Mali by sme si vyjasniť/ zopakovať, o čom vlastne diskutujeme.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Diskutujeme o odvrátiteľnej úmrtnosti, ktorá zahŕňa dve nezávislé oblasti: „preventabilnú úmrtnosť“, ktorej vieme predísť preventívnymi zásahmi, ktoré obsahujú napr. zmenu stravovania, nefajčenie, obmedzenie príjmu živočíšnych tukov, alkoholu, ale aj vakcináciu a pod. Druhou oblasťou je „liečiteľná úmrtnosť“; ak je vysoká, poukazuje najmä na tie oblasti medicíny, v ktorých sa veci nedejú tak, ako by sa mali.

Vo všeobecnosti sa odhaduje, že zdravotníctvo túto oblasť ovplyvňuje iba na úrovni okolo 20%. Zvyšok tvorí životné prostredie, stravovanie, patologické návyky a pod. V ostatnom čase sa pod negatívny stav zdravia podpisuje aj nezmyselná protivakcinačná kampaň. Pritom iba vďaka vakcinácii už nepoznáme pravé kiahne, detskú obrnu a viacero infekčných chorôb, ktoré v minulosti usmrtili milióny ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak teda vravíme o odvrátiteľnej úmrtnosti, musíme zobrať na vedomie, že nehovoríme iba o zdravotníctve. Tiež však nehovoríme iba o peniazoch, pretože v zle organizovanom systéme sa peniaze prepadnú pod čiernu zem bez efektu. Pri štúdiu demografie vo vzťahu k úmrtnosti, očakávanej dĺžke života pri narodení a pod. nájdeme aj na malilinkom Slovensku gigantické rozdiely v chorobnosti a úmrtnosti na kardiovaskulárne a onkologické choroby medzi jednotlivými regiónmi. Najhoršie na tom je juh Slovenska, poľnohospodárska oblasť, kde sa ľudia dožívajú o niekoľko rokov menej, ako ľudia z ostatných častí Slovenska. Ďalším faktorom je vzdelanie: stredoškolsky a vysokoškolsky vzdelaní ľudia sú zdravší a žijú dlhšie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Za férové budem pokladať, ak občania prestanú útočiť na zdravotníctvo v tých oblastiach, ktoré nie sú v jeho rukách a zamyslia sa nad svojim osobným podielom na svojom zlom zdravotnom stave a na zlom zdravotnom stave našej populácie.

Peter Finďo

Peter Finďo

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som lekár, zaoberám sa zdravotnou politikou a poskytovaním zdravotnej starostlivosti. Denne sledujem domácu aj zahraničnú politiku. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu